TERAPIA MANUALNA I TERAPIA TKANEK MIĘKKICH. NA CZYM POLEGA?
W najprostszym ujęciu jest to leczenie zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu przy pomocy rąk terapeuty (łac.: manu – ręka)…ale nie tylko. Czasami fizjoterapeuta korzysta z narzędzi, które czynią tę pracę bardziej precyzyjną. Typowymi przyborami, które ja wykorzystuję w pracy są pasy (pomagają wykonać określony ruch w stawie, lub ustabilizować jakąś część ciała, służą też trochę jak trzecia ręka). Nie mam zwyczaju korzystać z innych narzędzi, choć czasami dłoń zastępuję… przedramieniem lub łokciem – pomaga to w pracy na większych obszarach ciała.

JAKIE RODZAJE TERAPII MANUALNEJ WYKORZYSTUJĘ?
W codziennej praktyce korzystam z tych najpowszechniejszych, jak:
mobilizacje, manipulacje, oscylacje, czy techniki tkanek miękkich.
Mobilizacje polegają na biernych, powtarzanych z niewielką prędkością przez terapeutę ruchach w uruchamianym stawie. Ich celem zwykle jest odzyskanie ruchu, który z jakiegoś powodu nie jest możliwy (np. po urazie lub operacji) lub umożliwienie Pacjentowi wykonania tego ruchu bez bólu.
Manipulacja, natomiast jest techniką znacznie szybszą, o małej amplitudzie ruchu. Osiągany w niej efekt terapeutyczny prawdopodobnie osiągany jest w
mechanizmie odruchowym wywołującym rozluźnienie mięśni i
działanie przeciwbólowe.

Oscylacja, z kolei jest techniką bardzo delikatną o minimalnej amplitudzie i rytmicznym wykonaniu. Stosuję ją przy dużym uwrażliwieniu ciała i silnych dolegliwościach bólowych.
Techniki tkanek miękkich, które stosuję polegają na ich kompresji lub rozcieraniu. Celem takich zabiegów jest poprawa lokalnego metabolizmu, zwiększenie ukrwienia, odwrażliwienie bolących tkanek, co ma w efekcie ułatwić ruch oraz uruchomić rezerwy organizmu do jego samoleczenia. Dobór punktów lub obszarów poddawanych zabiegowi nie jest przypadkowy i jest zgodny z przebiegiem łańcuchów mięśniowo-powięziowych w organizmie i wynika bezpośrednio z zaburzeń funkcji Pacjenta zebranych podczas wywiadu oraz badania.

Powyższe stosowane przez mnie techniki poznałem na szkoleniach uznanych na Świecie metod: Kaltenborn-Evjenth, Osteopatii i chiropraktyki wg dr. Ackermanna, oraz szkoleń autorskich tak wybitnych fizjoterapeutów-instruktorów jak: Grzegorz Balik, Krzysztof Białas, Witold Sodel, Jakub Stępnik. Część z poznanych przeze mnie technik pracy to efekt współpracy zespołowej, opartej na dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami, poparta kilkunastoletnim doświadczeniem
w pracy klinicznej.
Na każdym kroku podkreślam, że terapia manualna i techniki pracy na tkankach miękkich nie powinny być jedyną i ostateczną formą leczenia. Zabiegi te niemal zawsze powinny być poparte odpowiednią terapią czynną w postaci ćwiczeń, przekazaniem Pacjentowi solidnej porcji wiedzy na temat przyczyn problemu, sposobów jego rozwiązania, ergonomii itd.