NA CZYM POLEGA LECZENIE RUCHEM?
Ruch sam w sobie jest lekiem. Jego dobroczynne działanie zależy od właściwego doboru aktywności, jej ilości, intensywności i – co bardzo ważne – zaplanowania odpoczynku pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi. Moim zadaniem jest uczynić możliwą, bezpieczną i komfortową niemal każdą aktywność ruchową, a nie jej zabraniać.
CO TO ZNACZY WŁAŚCIWY DOBÓR AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ?
Chodzi o uwzględnienie stanu zdrowia, preferencji pacjenta, indywidualnych predyspozycji organizmu, wieku, płci oraz okoliczności środowiskowych. Każdy z nas jest inny, ma swoją własną historię i dlatego nie należy powielać schematów leczenia a dobierać je indywidualnie.
Zalecana przeze mnie aktywność ma przede wszystkim sprawiać przyjemność a nie być przymusem. Osoby o zwartej budowie ciała i niskiej elastyczności dostaną za zadanie kształtowanie mobilności, a osoby wiotkie i hipermobilne dostaną ćwiczenia poprawiające stabilizację i kontrolę pozycji stawu. Dla osób mających siedzący tryb pracy wskazane będą inne aktywności niż dla osób mających pracę fizyczną. U sportowców wyczynowych priorytetem będzie indywidualne przygotowanie zgodnie z charakterem danej dyscypliny. U dzieci natomiast trening ogólnorozwojowy pozwalający na harmonijny rozwój całego ciała.

JAK DOBRAĆ PRAWIDŁOWO ILOŚĆ I INTENSYWNOŚĆ RUCHU?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w tygodniu i to jest dla nas punktem wyjścia. Pamiętajmy że warunki umiarkowanej aktywności spełnia już intensywny marsz. Im sesja treningowa/ruchowa jest dłuższa i bardziej intensywna tym wymaga ona dłuższej regeneracji, dlatego przy intensyfikacji treningu powinniśmy wykonywać kolejne sesje w większych odstępach czasu. Na to wpływają też inne czynniki jak: obciążenie stresem, długość snu, jakość i regularność posiłków, nawodnienie i to jak wygląda nasz plan dnia w czasie poza treningiem. Pamiętajmy że trening dla organizmu to też stres (świadomie wprowadzany), który ma wykształcić odpowiednie reakcje i zaadaptować organizm do nowych warunków. Te reakcje następują w trakcie regeneracji dlatego tej nie można zaniedbywać!

JAK WYGLĄDA LECZENIE RUCHEM W MOIM GABINECIE?
Zwykle jest to nauka wykonywania ćwiczeń wspierających najsłabsze ogniwa w organizmie stanowiące istotę leczenia przyczynowego problemu. Czasami polega to na uelastycznieniu jakiejś struktury, innym razem na odbudowie siły i masy mięśniowej, a jeszcze innym razem na poprawie kontroli nerwowo-mięśniowej. Preferuję dobór ćwiczeń z obciążeniem masą ciała takich jak przysiady, wykroki, skłony i rotacje oraz aktywności będące odzwierciedleniem naszych codziennych czynności takich jak chód, bieg, wejście/zejście na stopień itp. Korzystam z obciążenia zewnętrznego w postaci sztangi, hantli, kettlebelli, corebagów, piłek lekarskich, powerbandów itp. Do dyspozycji mam też zaawansowany sprzęt taki jak Functional Trainer firmy Keiser. Całość uzupełniam o pracę na maszynach pozwalających wyizolować dane grupy mięśniowe. W pracy wykorzystuję też trampoliny, poduszki sensomotoryczne i deski równoważne.
Całości przyświeca nadrzędny cel – by Pacjent zrozumiał istotę problemu, nauczył się metod i środków prowadzących do samoleczenia oraz wziął odpowiedzialność za swój
powrót do zdrowia.
Wszystko pod moim czujnym okiem.